Scorpions.cz | Cheater.cz | Mafia 1 & 2 | NFS | Porse.cz | Stalker | ARMAseries | JVT
GTA.cz |

GTA Chinatown Wars (english version)

Home page | RSS Channel | E-mail | Sitemap
GTA.cz
Advertisement

Game Walkthrough Dalibor Bělohlávek | translated by: Matt & Alix | 22.05.2009

1.Yu Jian


Reward: 50$

In the intro you will meet the main character Huang Lee. He flies to Liberty City with the task to give the sword Yu Jian to his uncle named Wu “Kenny” Lee, who, after the death of Huang’s father, became the new boss of the family. The mission won’t go as Huang planned and he is attacked by two gangsters who shoot him and take the sword. The car with the shot Huang is pushed into water. When the car begins to submerge, you gain charatcter control.
When the prologue ends, take the stylus and destroy a window. After swimming to the surface, swim to the pier and climb up on it. Run to a car and, with a screwdriver, steal it and go to Kenny’s restaurant. In the cut scene tell the uncle that Yu Jian was stolen and run to the safe house. There you will get some info about saving and storing cars.


2. Pursuit Farce


Reward: 50$

After finishing a cut scene, get into Kenny’s car and click on the flashing mini-map. A GPS will appear and it will show you how to use it. Then enter the destination anywhere on the map and click on the icon Points of Interest and click on the icon Kenny’s Crew, by this you enter the destination you want to get to. A cut scene will appear where you will meet the beautiful Lin Shan. At the end of the cut scene, police surround you and you get instructions on how to escape. Get rid of two stars and go back to the safe house. Then there is another short cut scene.


3. Under the Gun 


Reward: 50$

After a dialog with uncle Kenny, go to the displayed location where you will meet with Kenny’s gun professional. Surprisingly, it is Lin Shan who asks you to show her your best attack moves on the dummy. Aim at it with R and attack with A. Do the next attacks by pressing A three times. The last attack is done by pressing A and B together. Lin tells you that you did well and she will give you guns. Press the fist icon on the bottom screen, pick a weapon, aim at the figure, and shoot it. Then Kenny will come and he’ll say that someone is attacking one of his restaurants and you should take care of it. Give the weapon to Lin and take a new one from a nearby container. When you get to the restaurant, a cut scene will start where one of the attackers shoots Lin. Shoot all gangsters and run upstairs to where you shoot a gangster that is threatening the manager of the restaurant. After the cut scene, the mission ends.

4. Payback

Reward: 50$
 

V cutscene se od Kennyho dozvíte že je čas na odplatu, pomstít smrt Ling a útok na restauraci.

Dojeďte do skrýše gangu kde potkáte jednoho jejich člena. Po krátké rozmluvě se pokusí utéct. Pronásledujte ho až k ostatním gangsterům a všechny je zabijte. Po jejich zabití přijedou další jednoho zabijte, ten druhý nasedne do auta a pokusí se utéct. Nasedněte do druhého auta a prchajícího gangstera zabijte.

 

5. The Wheelman 

 
In a cut scene, you will figure out that it’s time for revenge to avenge the death of Ling and the attack on the restaurant. Ride to the gang hideout where you will meet one of their members. After a short speech he will try to escape. Follow him to the rest of the gangsters and kill them all. After killing them, more will come. Kill the first one and the other one will get into the car and try to get away. Get in the second car and kill the escaping gangster.

 

6. Tricks of the Triad

 
V této misi se seznámíte s jedním ze způsobů vydělávání v CHW a to obchodem s drogami.
 

Po ukončení cutscene ve které se dozvíte o upadajícím drogovém obchodu Kennyho doběhněte do safehousu.Uvnitř bytu otevřete červený kufřík a vezměte z něj drogy.Poté jeďte za Kennyho dealerem a všechno mu prodejte.Ten vás také seznámí s minihrou ničení kamer (něco jako holubi v GTA4 nebo tagy v SA).Poté dojeďte za druhým dealerem v parku a kupte od něj koakin po ukončení obchodu přijede policie.Co nejrychleji se dostaňte z parku a utečte do safehousu.Všechen kokain dejte do kufříku a vyjděte ven tím mise končí.

 
7. Pimp His Ride 

 V cutscene se seznámíte s Chanem Jaomingem synem Hsina Jaominga.Ten vám poví o svém plánu vyhrát pouliční závody.Je tu ale jeden problém a to stávající šampion kterého nelze porazit.
 
Po odchodu z Chanovi garáže dojeďte na místo kde se šampion nachází (můžete použít auto které je zaparkované u garáže je docela rychlé).Po dojetí na místo sledujte jeho auto.Během toho si udržujte od auta dostatečnou vzdálenost aby vás nezahlédl ale ne přiliš velkou aby jste ho neztratily.Až zastaví počkejte až odejde a nastupte do jeho auta,které již známým způsobem ukradnete.Poté dojeďte zpět do Chanovi garáže kde auto trošku poupravíte.K dispozici máte tři nástroje které můžete použít v libovolném pořadí.Kladivem rozmlaťte vše co je označeno.Šroubovák zase vražte do označeného místa a kleštěmi přeštípněte kabely.A jako specialitku na konec hoďte do ventilace smradlavou rybu.Poté co nejrychleji dojeďte zpátky.Po cestě buďte velmi opatrní,auto se totiž po úpravách řídí dost špatně.Po dojetí na značku si auto vyzvedne náklaďák.
 
...
 

searching

advertisement

pollscreenshot of day

Screenshot dne
LuK4SO

editorial

Hello fans,

we have been looking for volunteers!

If you want to help us with proofreading of our translations (articles, updates and other texts), we will be glad to invite you into our team.

If you are an English native speaker with free time and you are willing to help us, please send us an e-mail.


chief editor

statistics

links