GTA.cz

Ohlédnutí za rokem 2023 na GTA multiplayer scéně Martin Barták| 09.01.2024 10:39

Rok 2023 otřásl GTA multiplayer scénou jako žádný z předchozích let.

 V srpnu Rockstar Games oznámili, že kupují Cfx.re tým, který stojí za neoficiálním multiplayerem pro GTA 5 FiveM. FiveM se tak nyní stalo oficiálním multiplayerem pod taktovkou Rockstar Games. Je to zcela bezprecendentní krok, všechny dosavadní neoficiální multiplayery byly tiše tolerovány, na některé ovšem Take2 nasadilo právníky a dožadovalo se zrušení módů. Tím, že Rockstar Games koupili FiveM se tak otevírá zcela nová kapitola multiplayeru pro GTA. Nyní můžou majitelé serverů a drobní vývojáři vyvíjet své servery pro FiveM bez obav, že by Take2 zkoušelo právní cestou FiveM zrušit. Spolu s tím však Rockstar Games začali hlídat dodržování pravidel platformy Cfx.re, která například zakazuje mít na serveru neautorizovaný obsah třetích stran. Konec je tak serverům, které do teď používaly auta nebo oblečení reálných značek, už jsou známy případy, kdy takové servery byly Cfx.re týmem zablokovány. Bude Cfx.re tým, který je nyní oficiálně součástí Rockstar Games, spolupracovat i na vývoji multiplayeru pro GTA 6? Na tuto odpověď si samozřejmě budeme muset počkat až do roku 2025. Jedno je jisté - neoficiální multiplayer FiveM nejen s mnohými Roleplay a Freeroam servery nabízí mnohem více možností než klasické GTA Online a lepší zabezpečení proti hackerům, takže podobný multiplayer by GTA 6 zcela rozhodně prospěl.

 V září pak nastala méně radostná událost, když vývojář SA-MP oznámil ukončení provozu webu sa-mp.com. Kvůli tomu přestaly v SA-MP klientu fungovat seznamy serverů v záložce Internet a Hosted. Avšak komunita v čele s nástupcem SA-MP, multiplayerem open.mp, prakticky okamžitě vytvořila náhradní web sa-mp.mp, kde můžete také stáhnout opravenou verzi SA-MP klienta i serveru, které opravují seznamy serverů v klientu. Tento nový web sa-mp.mp je kompletně v češtině a přímo na webu můžete nově také zobrazit seznam serverů, které můžete také filtrovat podle jazyka - a zobrazit tak pouze české servery. Do budoucna se počítá s tím, že open.mp, tedy tým skládající se z celé řady bývalých betatesterů SA-MP a jednoho bývalého vývojáře SA-MP, Y_Lesse, zcela nahradí SA-MP svým serverem i launcherem open.mp, které bude zpětně kompatibilní se SA-MP servery, takže i SA-MP hráči se budou pomoci buď přes open.mp launcheru nebo SA-MP klient připojit na jakýkoliv open.mp nebo SA-MP server.

Pokud hrajete SA-MP a stále jste si nestáhli opravený klient, můžete jej stáhnout zde:
https://sa-mp.mp/downloads/

 


Novější zpráva:Tuning srazy na WTLS!
Starší zpráva:SuperNews RZE 11.3

vyhledávání

reklama

editorial

Grand Theft Auto 6 se nám po sakra dlouhém čekání již oficiálně ukázalo. Dočkáme se ale odložení, nebo to tentokrát nenastane? Možná, že už není čím hráče překvapit, možná ale bude GTA 6 zas pořádný gamechanger. Těšíte se také? :)

Šéfredaktor

návštěvnost

odkazy

naše ikona

GTA.cz

partneři


Online hokej manažer - Zahraj si skutečný hokejový manažer!
3D wide HD wallpapers tapety na plochu

Vyťukej.cz

Zobrazit vše

Zahrajte si hry online hned teď!

© 2005 - 2024  Honza Svatoš & Scorpions.cz | XHTML & CSS:  Ondřej Mirtes | Design:  Paľo Delinčák | Ochrana osobních údajů | Nastavení cookies